Srovnání dřevěných a plastových oken

 

Proč dřevěná okna?

Dřevo je přírodní materiál, příjemný na pohled i dotek. Je snadno obnovitelné, bude neustále k dispozici a má dokonalé izolační vlastnosti, obecně je přijímáno jako dražší a exkluzivnější materiál. Ovšem při jeho vyslovení se nám vybaví sice napohled krásná, ale netěsnící a profukující okna starých činžáků a vesnických chalup. Dřevěná okna současnosti mají s takovými okny společný jen a pouze onen výrobní materiál.

Co se změnilo především, je samotné konstrukční řešení. Profil okna je slepen z několika vrstev dřeva (třívrstvé - profil EURO IV68 nebo čtyřvrstvé - profil EURO IV92), čímž se zamezí případnému kroucení -> dřevo „nepracuje“. K jejich výrobě je nejčastěji použito dřevo smrku, borovice nebo dubu. Obecně platí, že čím tvrdší dřevo zvolíte, (přičemž smrk je nejměkčí, následuje borovice a nejtvrdší je dub) tím delší je jeho životnost.


Rozdíly v tvrdosti dřeva nejsou nijak propastné, a to díky tomu, že všechna okna procházejí stejnou povrchovou úpravou. Postup výroby oken lze shrnout do čtyř bodů:

 1. dřevo hloubkově naimpregnujeme bezbarvým lakem,
 2. poté dostane impregnovaný barevný základ.
 3. dále jej máčíme ve speciálním tekutém laku, který zateče i do míst, kam se nedostane konečný nástřik,
 4. a na závěr je vysokotlakým zařízením nastříkána tlustá vrstva lazury.

Všechna dřevěná eurookna jsou na rozdíl od plastových vybavena na spodních okrajích okapničkami, které chrání před vnějšími podmínkami nejvíce namáhané části. Okapničky se vyrábějí z eloxovaného hliníku.

Barva dřevěných oken je tím, co je od těch plastových odlišuje snad nejvíce. Přirozená a jedinečná kresba dřeva je totiž uměle zcela nenapodobitelná.

Životnost dřevěného okna vyrobeného ze smrku je sto let. Kvalitní dubová okna vyrobená mohou vydržet klidně i třista let. Oproti tomu začíná po deseti až patnácti letech docházet u některých plastových oken ke křehnutí materiálu a k nepříjemným barevným změnám, což jim úplně mění užitné i vzhledové vlastnosti. Opravitelnost plastového okna je značně ztížená (např. pokud se vytrhne šroub nebo praskne profil), u dřevěného okna lze poškozený díl snadno vyměnit, nebo se dá jen výplň a je po problému.

Dřevěná okna dneška jsou vhodná téměř do všech podmínek. Hodnota tepelné prostupnosti u dřevěných oken může dosáhnout až Uw = 0,59 W/m2K (dřevěné EURO okno IV92), jsou proto plně využitelná i v pasivních domech. Více se o tepelné propustnosti dozvíte zde.

Jedinou nevýhodou dřevěného okna jsou minimální požadavky na údržbu. Přibližně jednou až dvakrát do roka je nutné povrchovou vrstvu okna naimpregnovat (nejlépe udržovací sadou Adler PFLEGESET) - výrazně tím prodloužíte životnost okna.

 

Proč plastová okna?

Plastová okna jsou dnes nejrozšířenějším druhem otvorových výplní. Jsou barevně stálá, tepelně nepropustná a jsou považována za téměř nezničitelná. Pro plast hovoří i jeho nižší cena.

Plastová okna se vyrábí z PVC. Tloušťka profilu okna třídy A musí být minimálně 2,5 mm, třídy B pak 2 mm, přičemž čím je profil silnější, tím je okno pevnější a lépe izoluje. Profil plastových oken není plný, jak je tomu u oken dřevěných, ale skládá se z několika od sebe oddělených komor. Výrobci uvádějí, že čím větší počet komor, tím menší tepelná prostupnost rámu. V praxi je poměrně jedno, jestli máte komor pět nebo šest.

V prostředních komorách se ještě skrývá výztuha, díky níž mají plastová okna pevnost, přesto nesrovnatelnou s okny dřevěnými. Tato výztuha je většinou ocelová nebo modernější sklolaminátová, která je mnohem méně vodivá.


Velkým nedostatkem plastových oken je jejich větší tepelná rozpínavost. Pokud tedy osazujete okny jižní stranu domu, vyvarujte se tmavých dekorů, okno byste pak také nemuseli zavřít.Sami výrobci přiznávají, že pokud jde o skla, běžně postačují skla dvojitá. Trojitá jsou pak vhodná pro velké zasklené plochy. Plastová okna mohou dosáhnout tepelné prostupnosti Uw = 0,79 W/m2K (více o tepelné prostupnosti zde) a jsou také vhodná pro pasivní domy.

Vytrvale se snižující hodnoty tepelné prostupnosti oken jsou samozřejmě z hlediska úspory energie potěšitelné, ovšem kladou o to větší nároky na větrání. Proto jednotlivé firmy přicházejí s různými druhy mikroventilace, tedy miniaturní škvíry, která zajišťuje stálý přívod vzduchu.

Neboť udržet teplo uvnitř je důležité, ale bez čerstvého vzduchu se také neobejdeme.

 

Výhody a nevýhody dřevěných a plastových oken

dřevěná okna

 

plastová okna

výhody

 • přírodní materiál
 • dlouhá životnost (až 100 let)
 • ekologicky šetrné
 • opravitelná
 

výhody

 • bezúdržbové okno
 • nižší cena

nevýhody

 • vyšší cena
 • nutná údržba
 

nevýhody

 • po čase dochází ke křehnutí materiálu
 • k barevným změnám
 • jsou neopravitelná

více na webových stránkách: http://www.bydleni.cz/

Zaujala Vás naše dřevěná okna, dveře nebo vrata?

Chcete si od nás koupit kvalitně vysušené řezivo?

Kontaktovat nás můžete zde.

 

 

zelená usporám

Copyright © 2012. Okna Pavelka | design by carax.cz